تبلیغات
حسابداری برتر - گزارش مالیاتی – بخش سیزدهم
کنار گذاشتن مالیات بر ارزش افزوده به مصلحت کشور نیست.

گزارش مالیاتی – بخش سیزدهم : رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: کنار گذاشتن مالیات بر ارزش افزوده، عقبگردی در نظام مالی و مالیاتی کشور به حساب می آید و این موضوع به مصلحت نظام نیست .

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابری ، «سیدکامل تقوی نژاد» در دهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران در محل دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران افزود: برابر بند ۱۷ سیاست های اقتصاد مقاومتی، بر اصلاح نظام درآمدی دولت و افزایش درآمدهای مالیاتی تاکید شده است.

 
به گفته این مقام مسئول، امسال حدود هشت درصد از تولید ناخالص داخلی به درآمدهای مالیاتی اختصاص پیدا کرده و این مهم در افق برنامه ششم توسعه ۱۱درصد هدفگذاری شده است.

 

 

شناسایی ۳۰۰ هزار مودی جدید
وی شناسایی ۳۰۰ هزار مودی جدید مالیاتی را اطلاع رسانی کرد و گفت : تاکنون از ابتدای ۹۵ حداقل ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد ریال از درآمدهای امسال با شناسایی مودیان جدید مالیاتی و مقابله با فرار مالیاتی به دست آمد.

 
رییس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: دوره ۹۴- ۱۳۸۴ سهم مالیات از درآمدهای کشور از رقم ۱۸ به ۴۰ درصد افزایش یافته؛ این در حالی است که هنوز ۴۰ درصد از تولیدکنندگان درآمد ناخالص داخلی کشور از جمله بخش کشاورزی، صادرات، مناطق کمتر توسعه یافته، شرکت های بورسی، مناطق آزاد و … به دلیل اشتغالزایی، رونق اقتصادی، افزایش صادرات و تشویق سرمایه گذاری خارجی از پرداخت مالیت معاف هستند.

 

 
وی یادآوری کرد: مطابق پیش بینی کارشناسان و اقتصاد دانان، اکنون ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در بخش غیر رسمی و قاچاق است که فشاری بر درآمدها و بودجه کشور است.

 
تقوی نژاد ضمن اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده که در یک دهه اخیر تحولی در نظام مالیاتی کشور ایجاد کرده، تصریح کرد: اینک مجموع درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده و عوارض، بیش از ۵۰ درصد مجموع درآمدهای مالیاتی کشور را تشکیل می دهد.

 
وی افزود: مجلس شورای اسلامی به تازگی مصوبه ای داشت که مطابق آن مالیات بر ارزش افزوده به مالیات فروش تبدیل می شود و این موضوع هرچند در برخی کشورهای توسعه یافته اجرایی شده، اما ناشی از شکست مالیات بر ارزش افزوده در این کشورها است و در عین حال اجرای مالیات بر ارزش افزوده در ایران موفقیت آمیز بود .

 
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: امروز بیش از چهار میلیون واحد صنفی در کشور فعالیت دارند که مطابق رویه جدید، باید از ابتدای فرودین ماه آینده به نصب رایانه، تعیین حسابدار و ایجاد دفتر حساب بپردازند، و این در حالی است که نمی توان افراد حاضر در روستاها و شهرهای کوچک را مجاب به انجام این کارها در کوتاه مدت کرد.

 
تقوی نژاد ضمن تقدیر از حمایت رییس مجلس شورای اسلامی از قانون مالیات بر ارزش افزوده، افزود: کنار گذاشتن مالیات بر ارزش افزوده، نزدیک به ۴۰۰ هزار میلیارد ریال از درآمدهای کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد و باید اعتبارات عمرانی کنار گذاشته شود.


 
اخذ ۹۹۰۰ میلیارد ریال مالیات از ۷۷ تراکنش مشکوک
به گفته این مقام مسئول، طی چند ماه گذشته که اداره کل مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی راه اندازی شده، ۲۲۰ تراکنش مشکوک به سازمان اعلام شده است.
وی گفت: بررسی ۹۰ تراکنش نشان داد که ۷۷ مورد جدید مالیات نپرداخته، کشف شد و تعداد ۱۳ مورد نیز پیشتر مالیات خود را پرداخت کرده بودند.

 
تقوی نژاد تصریح کرد: اکنون از ۷۷ مورد مزبور به میزان ۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال مالیات دریافت شده که این مقدار برابر با مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشمولان بند «ج» است که تاکنون پرداخت داشتند.
طبقه بندی: مالیات،

تاریخ : شنبه 14 اسفند 1395 | 10:02 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات