تبلیغات
حسابداری برتر

حسابداری برتر


نویسندگان
نظر سنجی
ازکدام یک از موضوعات وبلاگ رضایت بیشتری دارید؟

لینک دوستان
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
یکی از مزایای مراجعه به اداره ثبت برای وصول مطالبات، این است که اداره ثبت مرحله رسیدگی مقدماتی ندارد و از همان ابتدا که متقاضی درخواست خود را مطرح کرد، عملیات اجرایی آغاز می شود. سند رسمی برای ثبت لازم‌الاجراست.

جزئیات نحوه مطالبه وجه چک در دایره اجرای ثبت ادارات ثبت اسناد و املاک : چک یکی از رایج‌ترین اسنادی است که برای معاملات مالی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در شرایطی چک‌های صادره با «عدم پرداخت» مواجه می‌شود که برای وصول وجه چک، قانونگذار دو راه را پیش‌روی دارنده آن قرار داده است.

 

فردی که چکی در اختیار داشته باشد و آن را به بانک ببرد و بانک برای آن گواهی عدم پرداخت صادر کند، لاشه چک و گواهی عدم پرداخت آن را به همراه فتوکپی برابر اصل چک آماده می کند و به حوزه اجرای ثبت می‌آید و ثبت علیه بدهکار چک، اجراییه صادر میکند.

 

 

به محض درخواست صدور اجراییه، ظرف ۴۸ ساعت اجراییه صادر می‌شود.

 

در اجرای این فرآیند هیچ هزینه‌ای دریافت نخواهد شد. به عبارت دیگر فردی که برای پیگیری چک خود به اداره ثبت مراجعه می‌کند، مکلف به پرداخت هزینه‌ای نیست.

به محض اینکه برای چک اجراییه صادر می‌شود، اداره ثبت، اجراییه را به بدهکار ابلاغ می‌کند و بدهکار موظف است ظرف مدت ۱۰ روز بر اساس این ابلاغیه، مبلغ مندرج در چک را پرداخت یا تعیین تکلیف کند. اگر در این مدت ۱۰ روز، آن را پرداخت یا تعیین تکلیف نکند، عملیات اجرایی ما برای شناسایی اموال بدهکار، اعم از ملک و خودرو و وجه نقد در حساب‌های بانکی، از محل اموال شناسایی شده، وصول می‌شود.


اگر در مدت ۱۰ روزی که مهلت داده می‌شود، تعیین تکلیف و چک را پرداخت کند یا در خارج از اداره توافق کند، هیچ وجهی از طرفین دریافت نخواهد شد اما اگر بدهکار در فرجه قانونی تعیین تکلیف نکرد، نسبت به رقم صدور اجراییه، نیم عشر (۵ درصد) کسر و به حساب خزانه واریز می‌شود.

 

با این روند هم اصل مبلغ وصول می‌شود و هم جریمه آن را وصول می شود؛ به عبارت دیگر از ماحصل وصول چک، به صورت غیرمستقیم وجوهی را به حساب خزانه واریز می شود.

 

 

مزیت مراجعه به ثبت
یکی از مزایای مراجعه به اداره ثبت برای وصول مطالبات، این است که اداره ثبت مرحله رسیدگی مقدماتی ندارد و از همان ابتدا که متقاضی درخواست خود را مطرح کرد، عملیات اجرایی آغاز می شود. سند رسمی برای ثبت لازم‌الاجراست.

 

 

در محاکم به این شکل است که ابتدا باید هزینه دادرسی واریز شود و پس از آن رسیدگی صورت گیرد و بعد از آن که قاضی حکم صادر کرد، در دایره اجرای احکام، به مرحله اجرا می‌رود. این در حالی است که مراجعه کننده در ابتدای ورود به اداره، هیچ‌وجهی پرداخت نمی‌کند و براین اساس روال آن با محاکم تفاوت دارد.
طبقه بندی: قوانین،
[ چهارشنبه 30 فروردین 1396 ] [ 11:03 ق.ظ ] [ احسان فخاریان ]

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
اوقات شرعی