تبلیغات
حسابداری برتر

حسابداری برتر


نویسندگان
نظر سنجی
ازکدام یک از موضوعات وبلاگ رضایت بیشتری دارید؟









لینک دوستان
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
حداقل و حداکثر حقوق کارکنان شهرداری‌ها در سال جاری ابلاغ شد.

حداقل و حداکثر حقوق کارکنان شهرداری‌ها در سال جاری ابلاغ شد : مدیرکل دفتر نوسازی،تحول اداری و فناوری اطلاعات سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور از ابلاغ تصویب‌نامه هیات وزیران مبنی بر تعیین ضریب حقوقی سال ۹۶ برای کارکنان شهرداریهای کشور خبر داد.

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، محمد حسن آبادی در این باره گفت:

 

در راستای ابلاغ تصویب نامه شماره ۵۷۰۰ / ت ۵۴۲۰۴ ه مورخ ۹۶/۱/۲۶ هیات وزیران، حداقل حقوق کارکنان شهرداری‏‌ها به میزان ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال (۶/۶۰۰/۰۰۰ ریال) تعیین شده که با احتساب فوق العاده‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت (فوق‌العاده جذب وفوق‌العاده طرح مسیر ارتقای شغلی) از مبلغ ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار ریال (۱۰/۳۵۰/۰۰۰ریال) کمتر نخواهد بود.

 

 

وی اضافه کرد : حداکثر حقوق و مزایای مستمر کارکنان شهرداریها در سال ۱۳۹۶ به میزان هفت برابر حداقل حقوق تعیین شده معادل ۴۶میلیون و۲۰۰ هزار ریال (۴۶/۲۰۰/۰۰۰ریال) است.

 

 

حسن ابادی در ادامه اظهار کرد: همچنین براساس بخشنامه شماره ۶۴۷۴۴۴ مورخ ۹۵/۵/۱۱ سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت و بخشنامه شماره ۷۵۰۰۳ مورخ ۹۵/۶/۱۴ وزیر کشور، سقف خالص پرداختی تمامی کارکنان، مدیران و شهرداران پس از کسورات قانونی و مالیات، بطور متوسط در هر ماه از سه برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر به میزان (۱۳۸/۶۰۰/۰۰۰ریال) در سال ۱۳۹۶ به استثنای عیدی، حق ماموریت روزانه و حق التدریس کارکنان واجد شرایطی که خارج از وقت اداری با رعایت ضوابط مربوط انجام می شود، تجاوز نخواهد کرد.

 

 

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، وی در پایان تصریح کرد: بدیهی است پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان شهرداری‏‌ها و شهرداران براساس پست سازمانی است و هرگونه پرداخت براساس ابلاغ آنان خارج از عناوین پست‌های سازمانی مصوب در ساختار سازمانی شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته فاقد وجاهت قانونی  و به منزله تصرف در اموال عمومی بیت‌المال است.



 

مدیرکل دفتر نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام کرد:دریافتی تمام شهرداران، مدیران و کارکنان شهرداری ها تحت هرعنوان و پس از کسورات قانونی و مالیات در سال 95 به طور متوسط در هر ماه، حداکثر 126 میلیون ریال خواهد بود.

 

محمد حسن آبادی ، این میزان دریافتی را بر اساس مصوبه شورای حقوق و دستمزد و نیز بخشنامه ابلاغی وزیرکشور عنوان کرد.

  

وی اظهار کرد: بر اساس بخشنامه وزیر کشور، سقف خالص پرداخت تمام کارکنان، مدیران وشهرداران پس از کسورات قانونی و مالیات، نباید از سه برابر سقف حداکثر حقوق و فوق العاده شغل مصوب هیات وزیران تجاوز کند و متوسط این سقف به طور سالیانه ملاک محاسبه خواهد بود.

 

وی ادامه داد: بر اساس تصویب نامه شماره 29931/ ت 52982 ه مورخ 13 خرداد 95 هیات وزیران، این دریافتی ها به استثنای عیدی، حق ماموریت روزانه و حق التدریس کارکنان واجد شرایط خارج از وقت اداری با رعایت ضوابط مربوطه است.

 
این مقام مسئول در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، خاطرنشان کرد که بخشنامه ابلاغی، مشمول مدیران و کارکنان شهرداری تهران نیز می شود.

 

این مقام مسئول در سازمان شهرداری ها افزود: براساس مصوبه شورای حقوق و دستمزد نیز حداکثر دریافتی شهردار تهران همتراز مقامات موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری به طور متوسط ماهانه 100 میلیون ریال و برای معاونین، مدیران و کارکنان شهرداری همانند سایر کارکنان شهرداریهای کشور حداکثر 126 میلیون ریال خواهد بود.


حسن آبادی در ادامه اظهار کرد: بر اساس بخشنامه ابلاغی وزیر کشور به استانداران، پرداخت هرگونه وجه نقد یا غیرنقد به عنوان حق الجلسه و حق حضور اعضای شوراها و اعضای هیات مدیره سازمان های وابسته به شهرداری که کارمند شهرداری ها یا یکی ازدستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری هستند و بر اساس ضوابط مندرج در بخشنامه شماره27325 مورخ 9/3/1395 با موضوع الگوی اساسنامه سازمان های وابسته به شهرداری های مراکز استان ها وبخشنامه شماره 39284 مورخ 2 تیرماه 95 با موضوع الگوی اساسنامه سازمان های وابسته به استثنا شهرداری های مراکز استان ها ممنوع است.

 

وی اضافه کرد: همچنین تصویب هرگونه دریافتی برای کارکنان شهرداری ها و شهرداران خارج از محدوده اختیارات قانونی شوراهای اسلامی شهرها براساس قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و انتخاب شهرداران مصوب 75 و اصلاحیه های بعدی آن است و شوراهای یاد شده مجاز به اتخاذ تصمیم در ارتباط با حقوق و دستمزد شهرداران و کارکنان شهرداری ها نیستند.

 

وی افزود: در این بخشنامه تاکید شده است که حقوق و مزایای شهرداران در چارچوب آیین نامه حقوق و مزایای شهرداران مصوب 70 هیات وزیران و اصلاحات بعدی است و از این روی هرگونه پرداخت خارج از قوانین و مقررات مذکور فاقد وجاهت قانونی است.

 

حسن آبادی همچنین گفت: به موجب این بخشنامه، حقوق و مزایای کارکنان شهرداری و سازمان های وابسته به آن در اجرای ماده 12 قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 70 و اصلاحات بعدی آن در چهارچوب قانون مذکور و همچنین ضوابط مندرج در بخشنامه بودجه شهرداری های کشور ابلاغی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور است.

وی اضافه کرد: بر اساس بخشنامه ابلاغی وزیر کشور، پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان براساس پست سازمانی است و هرگونه پرداخت بر اساس ابلاغ آنان خارج از عناوین پست های سازمانی مصوب در ساختار سازمانی شهرداری و سازمان های وابسته فاقد وجاهت قانونی است.

 

حسن آبادی متذکر شد که شهرداران و ذی حسابان و مسئولان امور مالی شهردای ها از هرگونه پرداخت فاقد موافقت شورای حقوق و دستمزد و خارج از ضوابط یاد شده خودداری کنند و موظف به رعایت سقف مقرر در این بخشنامه و مصوبه شورای حقوق و دستمزد هستند.




طبقه بندی: حقوق و دستمزد،
[ پنجشنبه 31 فروردین 1396 ] [ 10:46 ق.ظ ] [ احسان فخاریان ]

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
اوقات شرعی