تبلیغات
حسابداری برتر

حسابداری برتر


نویسندگان
نظر سنجی
ازکدام یک از موضوعات وبلاگ رضایت بیشتری دارید؟









لینک دوستان
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
اگر بیمه شده فقط بند اول را بیمه باشد و بازنشسته شود و برایش مستمری بازنشستگی برقرار شود و سپس فوت کند برای خانواده اش مستمری بازماندگان برقرار می شود. ولی اگر قبل از بازنشستگی فوت کند و بند دو را نداشته باشد، مستمری برای خانواده برقرار نمی شود.

مستمری بازماندگان فوت شده : اگر بیمه شده فقط بند اول را بیمه باشد و بازنشسته شود و برایش مستمری بازنشستگی برقرار شود و سپس فوت کند برای خانواده‌اش مستمری بازماندگان برقرار می شود.

 

 

گر کسی صرفا 20 سال فقط حق بیمه بازنشستگی بدهد و فوت کند ایا به همسر و افراد تحت تکفلش بر اساس همان 20 سال سنوات حقوق مستمری تعلق می گیرد یا سازمان بهانه می کند چون 2 درصد حق بیمه فوت را ندادید و 30 سال هم حق پرداخت بیمه شما کامل نشده به خانواده متوفی مسمتری تعلق نمی گیرد؟”

 

در این باره روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی پاسخ داد:

 

تعهدات و خدمات بیمه حرف و مشاغل آزاد شامل موارد زیر است:

 

1-بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی 12 درصد
2-بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی 14درصد
3-بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی 18 درصد
4-بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ازکارافتادگی 18 درصد و سرانه درمان برای خدمات درمانی

 

اگر بیمه شده فقط بند اول را بیمه باشد و بازنشسته شود و برایش مستمری بازنشستگی برقرار شود و سپس فوت کند برای خانواده اش مستمری بازماندگان برقرار می شود. ولی اگر قبل از بازنشستگی فوت کند و بند دو را نداشته باشد، مستمری برای خانواده برقرار نمی شود.

 

مستمری بازنشستگی شامل کدام یک از بازماندگان می شود؟

برای خانواده‌ای که سرپرست خود را از دست می‌دهد، صرف نظر از غم فقدان عزیز از دست رفته، تأمین معاش شرافتمندانه و منبع درآمد مطمئن و باثبات، یک دغدغه جدی است.

 

این موضوع، به ویژه در خانواده‌هایی که به جز متوفی، «نان آور» دیگری نداشته‌اند، بسیار جدی و تأثیرگذار است و می‌تواند بر روند زندگی اعضای خانواده و آینده افراد کم سن و سال آن به شدت مؤثر باشد. از این رو، تأمین آتیه بازماندگان، در صورت درگذشت بیمه شده مشغول به کار یا بازنشسته یا از کار افتاده، یکی از مهم ترین بخش‌های مربوط به بیمه‌های خدمات اجتماعی است.

 

 

باید توجه داشت که برخلاف آنچه در ذهن عموم مردم جاافتاده است، تنها بانوان و کودکان در زمره بازماندگان متوفی و مستحق دریافت مستمری نیستند؛ در فهرست دریافت‌کنندگان مستمری بازماندگان، با شرایط قانونی مشخص شده، والدین متوفی و حتی شوهر وی نیز قرار می‌گیرند.

قانون استخدام کشوری و مستمری بازماندگان
پس از فوت بازنشسته یا فردی که بر اساس قانون، بازماندگانش مشمول دریافت مستمری بازماندگان هستند، وراث وی می‌توانند برای برقراری مستمری مذکور اقدام کنند.

 

 

طبق ماده ۸۶ «قانون استخدام کشوری»، وراث قانونی متوفی، عبارتند از: «فرزندان و زوج یا زوجه دائمی و مادر و پدری که در کفالت متوفی بوده‌اند و همچنین نوادگانی‌که پدر و مادرشان فوت شده و در کفالت متوفی می‌باشند.»
البته، قانون برای هر یک از وارثان قانونی، شرایطی را هم تعیین کرده‌است. به عنوان نمونه، فرزندان یا نوادگان پسر، باید کمتر از ۲۰ سال سن داشته باشند. این افراد، تنها در صورتی که بر اساس مدارک معتبر، در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مورد تأیید وزارت علوم، مشغول به تحصیل باشند، می‌توانند از مستمری بازماندگان، تا رسیدن به ۲۵ سالگی، استفاده کنند.

 

 

شرایط برقراری مستمری برای فرزندان دختر
در مورد فرزندان و نوادگان دختر متوفی، در بند «ب» ماده ۸۶ قانون استخدام کشوری مقرر شده‌بود: «فرزندان و نوادگان اناث تا بیست سالگی به شرط نداشتن شوهر؛ ولی اگر به موجب مدارک مثبته در یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی‌رسمی عالی مشغول تحصیل باشند و شوهر نداشته باشند، حقوق وظیفه آنان در پایان بیست و پنجمین سال عمر آنان قطع خواهد شد.»

 

 

اما پس از تصویب «قانون اصلاح تبصره ۲ ماده واحده قانون اجازه پرداخت وظیفه و مستمری وراث کارمندان»، این رویه به این شکل اصلاح شد که: « حقوق وظیفه سهم فرزندان و نوادگان اُناث کلیه مستخدمین وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها و همچنین، سازمان‌های ‌دولتی که شمول قانون بر آنها، مستلزم ذکر نام است و مشمولین قانون استخدام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و قانون تأمین‌اجتماعی که طبق‌ قوانین و مقررات مربوطه برقرار شده یا بشود، با رعایت کلیه قوانین و مقررات مورد عمل، به شرط نداشتن شوهر و حرفه و شغل، قابل پرداخت می‌باشد.»

 

این موضوع در بند ۲ ماده ۱۱۱ «قانون مدیریت خدمات کشوری» و بند ۳ ماده ۴۸ «قانون حمایت خانواده»، مصوب سال ۱۳۹۲ هم، مورد تأکید قرار گرفته است.همچنین، براساس بندهای «پ» و «ت» ماده ۸۶ «قانون استخدام کشوری»، مادر و همسر دائمی متوفی، مادامی که شوهر اختیار نکرده‌باشند، می‌توانند از مستمری بازماندگان استفاده کنند.


افزون بر این، اگر متوفی زن باشد، شوهر وی، در صورتی که معلول، ازکارافتاده و تحت کفالت متوفی باشد، می‌تواند از مستمری بازماندگان استفاده کند. مطابق بند «ج» این ماده، فرزندان و نوادگان معلول یا «ناقص‌العضو» متوفی که قادر به انجام کار نباشند، مادام‌العمر از مستمری بازماندگان برخوردار خواهند شد.

 

 

شایان ذکر است که بر اساس ماده ۹ «آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح تبصره ۲ ماده واحده قانون اجازه پرداخت وظیفه و مستمری وراث کارمندان»، «‌چنانچه سهم حقوق وظیفه یا مستمری هر یک از وراث، به علت تمکن مالی یا تأمین نفقه با دارا بودن شغل و حرفه برقرار نشده و یا قطع گردیده باشد و بار دیگر، ‌افراد مذکور، شرایط لازم را برای دریافت حقوق موضوع این آیین‌نامه اجرا[احراز] کنند، این حقوق از تاریخ تقاضای مجدد با رعایت مقررات این آیین‌نامه قابل پرداخت ‌خواهد بود.»

 

 
به عنوان نمونه، به نظر می‌رسد اگر مستمری خانمی، پس از فوت شوهرش، به دلیل ازدواج مجدد قطع شود، وی پس از طلاق از شوهر دوم یا فوت وی، شرایط برقراری مجدد مستمری شوهر اول خود را داشته‌باشد و بتواند آن را دریافت کند. همچنین، دختری که پس از فوت پدرش، از شوهر خود، به هر دلیلی، جدا شود و شغل و حرفه‌ای نداشته باشد هم، مشمول دریافت مستمری بازماندگان خواهد بود.

 

 

مستمری در قانون تأمین اجتماعی
شرایط دریافت مستمری برای مشمولان قانون تأمین اجتماعی، اندکی متفاوت است.

 

 

طبق قانون تأمین اجتماعی، افرادی که می‌توانند پس از فوت بیمه شده یا بازنشسته، مستمری بازماندگان را دریافت کنند، عبارتند از: فرزندان متوفی، همسر دائمی متوفی و والدین متوفی.

 
پیش از تصویب «قانون اصلاح تبصره ۲ ماده واحده قانون اجازه پرداخت وظیفه و مستمری وراث کارمندان» و نیز، «قانون حمایت خانواده»، شرایط دریافت مستمری برای فرزندان متوفی در قانون تأمین اجتماعی، کمی سخت‌گیرانه و محدود کننده بود. بر اساس شرایط مندرج در قانون تأمین اجتماعی، فرزندان متوفی، تنها تا ۱۸ سالگی می‌توانستند از مستمری بازماندگان استفاده کنند و در این مورد، میان فرزند دختر و پسر، تفاوتی وجود نداشت.

 

 

اما پس از تصویب «قانون اصلاح تبصره ۲ ماده واحده قانون اجازه پرداخت وظیفه و مستمری وراث کارمندان»، موضوع پرداخت نشدن مستمری بازماندگان به فرزندان دختر به دو ملاک ازدواج و عدم اشتغال محدود شد. پس از تصویب «قانون حمایت خانواده» نیز، سقف سنی پسران برای استفاده از مستمری، به ۲۰ سال افزایش یافت.

بر اساس بند ۳ ماده ۴۸، «فرزندان اناث در صـورت نداشتن شغل یا شوهر و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی و بعد از آن منحصراً درصورتی که معلول از کار افتاده نیازمند باشند یا اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته باشند، حسب مورد از کمک هزینه اولاد، بیمه و مستمری بازماندگان یا حقوق وظیفه والدین خود برخوردار می‌گردند.»

 

 

بر اساس بند ۳ ماده ۸۱ قانون تأمین اجتماعی، شرایط دریافت مستمری بازماندگان، برای پدر و مادر متوفی از این قرار است:«پدر و مادر متوفی، در صورتی که اولاً تحت تکفل او بوده‌، ثانیاً سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال‌تجاوز کرده باشد و یا آن‌که، به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع‌ماده ۹۱ این قانون، از کارافتاده باشند و در هر حال، مستمری ‌از سازمان دریافت ندارند.»

 

 

شوهر می‌تواند مستمری بگیرد؟
بر اساس «قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست»، فرزندخوانده نیز، مانند فرزند حقیقی، از مزایای قانونی دریافت مستمری بازماندگان، بهره‌مند خواهد شد. شوهر متوفی هم می‌تواند تحت شرایطی، مستمری بازماندگان دریافت کند.

 

 

بر اساس بند یک ماده ۸۲ قانون تأمین اجتماعی، شوهر متوفی در صورتی می‌تواند مستمری بازماندگان دریافت کند که «اولاً، تحت تکفل زن بوده، ثانیاً سن ‌او از شصت سال متجاوز باشد یا طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ این قانون از کارافتاده بوده و در هر حال مستمری ‌از سازمان دریافت نکند.»

 

 

مطابق تبصره ماده ۸۱ این قانون که در سال ۱۳۷۴ به آن افزوده شده است، «همسران بیمه‌شدگان متوفی که شوهر اختیار نموده‌اند(عقد دائم)، در صورت فوت شوهر دوم، توسط تأمین اجتماعی مجدداً به آنها مستمری پرداخت خواهد شد.




طبقه بندی: حقوق و دستمزد،
[ پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 ] [ 07:11 ق.ظ ] [ احسان فخاریان ]

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
اوقات شرعی