تبلیغات
حسابداری برتر - اخبار حقوق بازنشستگان
وام ضروری بازنشستگان اکنون به مبلغ سه میلیون تومان به ۲۵۰ هزار بازنشسته کشوری پرداخت می‌شود.

اخبار حقوق بازنشستگان :براساس قانون هر سال حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران متناسب با ضریب افزایش حقوق کارکنان شاغل افزایش می‌یابد و این ضریب افزایش حقوق باید متناسب با افزایش نرخ تورم و در حدود بودجه مصوب مجلس شورای اسلامی باشد اما دراین میان تعدد مقررات نظام پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش عمومی تأثیر خود را بر ناهماهنگی حقوق بازنشستگان گذارده است.

 

 

 

به همین دلیل شاهد اختلافات حقوق میان بازنشستگان ادوار مختلف می‌باشیم لذا یکی از مهم‌ترین خواسته بازنشستگان از دولت همواره رفع این قبیل تبعیض‌ها و نابسامانی‌ها بوده است از این‌رو دولت یازدهم نیز تلاش می کند با همسان‌سازی و اجرای افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری تا حدودی توان خرید بازنشستگان را افزایش دهد.

 

 

دو مشکل اساسی بازنشستگان مشکلات معیشتی ناشی از حقوق و تبعیض حقوق است
روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری طی نشستی خبری با اصحاب مطبوعات از اختصاص ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای همسان‌سازی و ترمیم حقوق بازنشستگان در سال ۹۶ خبر داد و این اقدام دولت را گامی جدی برای جبران کاهش دریافتی بازنشستگان سنوات گذشته دانست.

 

 

حداقل حقوق بازنشستگان کشوری با ۳۰ سال خدمت با ۲۷/۸ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری بیش از یک میلیون و ۳۲۴ هزار نفر است، افزود: با حمایت دولت و براساس اجرای طرح پلکانی کف حقوق بازنشستگان از ۹۰۰ هزار تومان در سال ۹۵ به یک میلیون و ۱۵۰ هزارتومان معادل ۸/۲۷ درصد درسال ۹۶ افزایش یافت که این افزایش شامل ۸۴ درصد بازنشستگان کشوری است.

 
وی در ادامه اظهارداشت: افزایش حقوق بازنشستگانی که کمتر از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان دریافت می کنند به طور میانگین ۲۰ درصد است.
اسلامیان گفت: حداقل افزایش حقوق سایر بازنشستگانی که بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان می‌گیرند ۱۰ درصد افزایش می یابد تعداد این بازنشستگان ۲۱۱ هزار نفر است.

 
وی از اینکه در دولت گذشته قدرت خرید بازنشستگان ۶۷ و ۷ دهم درصد به خاطر تورم در جامعه کاهش یافته است ابراز تأسف و خاطرنشان کرد: با رویکردی که دولت فعلی درپیش گرفته است تا ۴ سال آینده حقوق بازنشستگان به شرایط مطلوب نزدیک می‌شود.اسلامیان، ترمیم حقوق بازنشستگان و رفع تبعیض بین بازنشستگان و شاغلان را از اهداف مهم دولت عنوان کرد و گفت:

با توجه به کاهش ۷/۶۷ درصدی قدرت خرید بازنشستگان در دولت نهم و دهم که به دلیل افزایش نیافتن حقوق متناسب با تورم اتفاق افتاد، دولت یازدهم به وضعیت معیشت بازنشستگان توجه ویژه‌ای کرد که با این اقدامات حداقل ۳/۳۲ درصد حقوق بازنشستگان ترمیم شده است.

 

 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به افزایش حقوق بازنشستگان نسبت به تورم در طول دولت یازدهم، گفت: در حالی که تورم در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ به ترتیب ۶ /۱۵، ۵/۱۵، ۱۰ درصد بوده است، متوسط افزایش حقوق بازنشستگان کشوری به ترتیب ۲۰، ۱۴ و ۲۰ درصد است و تلاش‌های صورت گرفته، جبران خسارت‌های وارد شده به بازنشستگان طی یک دوره ۵ ساله است.

 

 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تأکید براینکه این صندوق اصلاً بحران ندارد، گفت: با این حال تلاش می‌کنیم چالش‌های پیش روی صندوق را برطرف کنیم.

 

وی یکی از گام‌های مهم و ارزشمند صندوق بازنشستگی کشوری را اجرای پرداخت مستقیم حقوق در تمامی ۳۱ استان کشور به صورت همزمان عنوان کرد و گفت: تا دو سال پیش بازنشستگان ۵ استان کشور حقوق خود را به صورت مستقیم دریافت می‌کردند که با تلاش‌های صورت گرفته از اواسط سال گذشته، تمام ۳۱ استان حقوق خود را مستقیم دریافت می‌کنند.وی تأکید کرد:

 

دولت یازدهم و صندوق بازنشستگی کشوری در دوران چهار ساله تمام تلاش خود را برای بهبود معیشت، کاهش تبعیض در حقوق‌ها، کاهش خسارت‌های وارد شده به بازنشستگان در دوران‌های گذشته و تکریم بازنشستگان انجام می‌دهند اما این کافی نیست و نیازمند تلاش‌های بیشتری است.

 

 

پرداخت وام ضروری به ۲۵۰ هزار بازنشسته

وام ضروری بازنشستگان اکنون به مبلغ سه میلیون تومان به ۲۵۰ هزار بازنشسته کشوری پرداخت می‌شود. در حوزه سفرهای سیاحتی و زیارتی نیز در حال حاضر، ۶۰۰ هزار تومان کمک هزینه به فرد بازنشسته و یک نفر همراه و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای سفرهای زیارتی و عتبات عالیات به بازنشسته و یک نفر همراه وی اختصاص داده شده است.

 
رشیدی همچنین گفت: ۲۶ هزار نفر از بازنشستگان کشوری از بیماری‌های خاص رنج می‌برند که نسبت به جمعیت تحت پوشش صندوق، بسیار زیاد است و تلاش شده تا به نیازهای این عزیزان برای درمان تا حد امکان توجه شود.وی یادآور شد: هزینه بیمه عمر و حادثه در سال‌های گذشته سه میلیون تومان بود که در سال گذشته به پنج میلیون تومان افزایش یافت و امسال نیز براساس قانون و با توجه به افزایش ۱۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان، به ۵,۵ میلیون تومان رسیده است.ایران.

کف حقوق بازنشستگان به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ترمیم ۳۲ درصدی حقوق بازنشستگان در چهار سال اخیر عنوان کرد: علاوه بر این با تصویب بودجه ۶۰۰ میلیارد تومانی حداقل حقوق از ۷۵۰ هزار تومان به ۹۰۰ هزار تومان در سال ۹۵ رسید. برای امسال نیز با تزریق بودجه ۲۲۰۰ میلیارد تومانی، کف حقوق بازنشستگان را به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رساندیم و امید است طی دوره ۵ ساله بتوانیم خسارت ناشی از کاهش قدرت خرید بازنشستگان را جبران کنیم.

 

 

اسلامیان با بیان اینکه شبانه روزی کار کردیم تا فروردین ماه به قول خود عمل کنیم گفت: ۳۰ فروردین ماه احکام جدید بر مبنای افزایش پلکانی حقوق صادر و واریز شد.

 

 

رئیس امور نظام‌های پرداخت و مدیریت مشاغل سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: براساس بند ۲ مصوبه هیات دولت حقوق بازنشستگان سنوات قبل تا ۲۷ درصد افزایش خواهد یافت.

 

 

همت علی شاه نظری با اعلام این خبر افزود: در مصوبه هیات دولت برای اولین بار در راستای افزایش حقوق بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنان، میزان دریافتی کل بازنشستگان در مقایسه با سال قبل ۱۵ درصد رشد خواهد داشت که پس از همسان سازی این افزایش برای بازنشستگان سنوات قبل تا ۲۷ درصد نیز خواهد رسید.

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی؛ وی همچنین گفت: براساس این مصوبه در سال ۹۶ حقوق بازنشستگان دارای ۳۰ سال خدمت با احتساب ضریب افزایش و همسان سازی کمتر از یک میلیون و یکصد و پنجاه هزارتومان نخواهد بود.

 

شاه نظری درباره مصوبه دیگر هیات دولت که ابلاغ شد، توضیح داد: قانونگذار به دولت این اختیار داده که ضریب حقوق کارکنان دولت را اعلام کند و دولت نیز براین اساس ضریب رشد حقوق را ۱۰ درصد اعلام کرده است.

 

رئیس امور نظام های پرداخت و مدیریت مشاغل سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: این مصوبه ضریب سال را اعلام می کند به این معنی که حقوق کارکنان در سال ۹۶ در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت و این همان افزایش سالیانه حقوق شاغلین خواهد بود که هر ساله مجلس اختیار آن را به دولت می دهد و دولت می تواند متناسب با وضعیت اقتصادی ضریب آن را اعلام کند.

شاه نظری تصریح کرد: مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت، اساتید دانشگاه ها، قضات و شاغلین موسسات عمومی غیر دولتی ابلاغ شد و از یکم فروردین ماه سال ۹۶ باید اجرایی شود.

مستمری بازنشستگان مشمول قانون تأمین اجتماعی بر اساس آخرین ۲۴ ماه پرداخت حق بیمه و با احتساب سنوات ارفاقی از تاریخ بازنشستگی آنان محاسبه و پرداخت شود.

 

 

۱- بند (ب) ماده (۱۳) برنامه ششم به شرح زیر اصلاح می‌شود:

 
سازمان تأمین اجتماعی موظف است در اجرای تعهد ایجاد شده در تبصره (۲) قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت (مصوب ۵/۶/۱۳۸۶) که حقوق بازنشستگی و نیز کسور بازنشستگی و یا حق بیمه سهم مستخدم و کارفرما نسبت به ایام سنوات ارفاقی را به مأخذ اشتغال و ضریب ۱/۱، دریافت نموده است و منطبق بر تعهدات بیمه‌ای (ماده ۷۷ قانون تأمین اجتماعی و تبصره ذیل آن)،

 

 

مستمری بازنشستگان مشمول قانون مذکور را بر اساس آخر ۲۴ ماه پرداخت حق بیمه) و با احتساب (سنوات ارفاقی سال‌های ۳۰ – ۲۹ و در صورت نرسیدن به حد مذکور آخرین ۲ سال پرداخت حق بیمه از تاریخ بازنشستگی آنان محاسبه و پرداخت نماید.

 
تبصره- سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است اعتبارات آن گروه از دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون فوق الاشاره (تبصره ۱)، که سهم سازمان تأمین اجتماعی بابت ما به التفاوت حقوق سنوات ارفاقی ( تبصره ۲) را به صورت کامل پرداخت ننموده‌اند را تعهد و در بودجه سنواتی کشور پیش‌بینی و پرداخت نماید.

 

شرکت‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی موضوع تبصره (۳) قانون مذکور نیز با استفاده از منابع داخلی خود مشمول این حکم (پرداخت مابه التفاوت حقوق سنوات ارفاقی) می باشند.
طبقه بندی: حقوق و دستمزد،

تاریخ : پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 | 07:21 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات