تبلیغات
حسابداری برتر

حسابداری برتر


نویسندگان
نظر سنجی
ازکدام یک از موضوعات وبلاگ رضایت بیشتری دارید؟

لینک دوستان
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده موارد قانونی که از ارزش افزوده معاف باشد اصلا نباید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نماید. به این حالت معافیت مالیات بر ارزش افزوده میگویند.

نکات مهم ارزش افزوده – بخش اول : زمانی که شخص طبق قانون مشمول مالیات باشد و در دوره ایی فعالیت نداشته باشد باید درآمد خود را اعلام کند و نرخ مالیات ارزش افزوده او صفر میشود.

 

 

ولی زمانی که کسی طبق موارد قانونی موضوع ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش افزوده معاف باشد اصلا نباید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نماید. به این حالت معافیت مالیات بر ارزش افزوده میگویند.

 

 

در این ماده عرضه و ارائه برخی از کالاها و خدمات و همچنین واردات آن ها ازر پرداخت مالیات معاف است، مانند:

 

 

محصولات کشاورزی، مطبوعات،نان، کوشت،انواع دارو، خدمات بانکی، خدمات مسافر بری و مواردی دیگر که همگی در ماده ۱۲ این قانون به تفصیل بیان شده است.

 

 

این بدین معناست که اشخاصی که در این زمینه ها فعالیت دارند و نیازی نیست که در سامانه ارزش افزوده ثبت نام به عمل آورند.دیگر مشاغل که در موضوع این ماده قرار ندارند باید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نموده و مالیات خود را پرداخت نمایند.

ولی گاها پیش آمده که به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و یا بسیاری از دلایل دیگر فردی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده است و ثبت نام هم انجام داده، هیچ گونه فعالیتی را نداشته است که بخواهد مالیات آن را محاسبه نماید، با این شرایط مودی موظف است که مالیات خود را در آن دوره با نرخ صفر اعلام نماید. این یعنی که مودی مورد نظر مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده است ولی در آن دوره فعالیتی نداشته است.

برخی بدون در نظر گرفتن این موضوع مالیات را به این شکل اعلام نمیکنند و به تعبیری خود را معاف از مالیات میدانند. که این اقدام مودی باعث میشود که جریمه شوند. پس باید به این نکته دقت گردد، اعلام به اداره دارایی حتی در زمانی که شما فعالیتی ندارید یک وظیفه مالیاتی خواهد بود و در صورت عدم توجه به این موضوع مشمول جریمه خواهید شد.


نحوه برخورد با مالیات ارزش افزوده قبوض گاز و تلفن و غیره

در شرکتی که قبض آب و برق و موارد مصرفی از این قبیل را داراست ولی معاف از مالیات است باید کل مبلغ قبض را بدون تفکیک مالیات و عوارض ارزش افزوده، تحت عنوان هزینه گزارش کند ولی شرکتی که مشمول ارزش افزوده است باید هزینه آب و برق و غیره را از مالیات و عوارض ثبت شده در قبض تفکیک کند.

 

آن قسمت از مبلغ را که مربوط به ارزش افزوده است تحت عنوان سایر حسابهای پرداختنی/ مالیات و عوارض پرداختنی گزارش کند و الباقی را هزینه آب و برق و غیره منظور نماید.

 

 

با سلام ؛ آژانس هواپیمائی که بلیط را از شرکت های هواپیمائی مثل ایران ایر و … با در دریافت چند درصد کارمزد می خرند  که در آن ارزش افزوده لحاظ شده و همان بلیط را در اختیار مشتری قرار می دهند یعنی دیگر ارزش افزوده دیگری به آن اضافه نمی کنند ثبت ارزش افزوده فروش چگونه باید باشد؟
پاسخ:  طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده شرکتهای حمل و نقل معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستندشرکتهای هواپیمایی هم همینطور. پس نباید ارزش افزوده ایی بر روی بلیطهای خود اعمال کنند. این مغایر با قانون است شما نه مالیات بر ارزش افزوده خرید را باید ثبت کنید و نه مالیات بر ارزش افزوده فروش را.
طبقه بندی: ارزش افزوده،
[ سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 ] [ 05:21 ب.ظ ] [ احسان فخاریان ]

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
اوقات شرعی