تبلیغات
حسابداری برتر - نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش پنجم
بهترین شرایط برای بازنشستگی کدام است؟

نکات مهم حقوق و دستمزد – بخش پنجم : کارمندان و کارگران پس از مدتی کار و تلاش به سن بازنشستگی رسیده و هر کدام بر اساس شرایطی که دارند مستمری خود را دریافت خواهند کرد.

 

 

به دلیل متغیر بودن و منحصر به فرد بودن شرایط شغلی و کاری کارمندان و کارگران، عموما نمی توان یک نسخه کلی را برای بازنشستگی پیچاند. اما می توان گفت که کدام بهترین وضعیت به جهت بازنشستگی کدام است.

 

 

 

چطور افرادی که مثل من ۴۶ سال سن دارند و دارای ۳۲ سال سابقه هستند می‌توانند بازنشسته شوند؟

 

شرایط و مقررات مربوط به بازنشستگی بیمه‌شدگان در ماده ۷۶ قانون تامین‌اجتماعی مشخص شده است و سازمان قانونا مجاز نیست خلاف مواد و صراحت‌های مذکور اقدام کند. ضمن اینکه در کشور سن امید به زندگی افزایش یافته و نباید افرادی با این سن را، در شرایطی که هنوز قادر به کار هستند، خانه‌نشین کرد.

 

 

در شرایطی که در تمام کشورهای دنیا برای افزایش سن بازنشستگی تلاشی بی‌وقفه می‌کنند، کاهش سن بازنشستگی هم برای اقتصاد کشور و هم برای صندوق‌های بازنشستگی که از نظر مالی وضعیت نامناسبی دارند به صلاح نیست. در حال حاضر به‌موجب ماده‌قانونی مذکور شما شرایط بازنشستگی را ندارید یا باید سن شما به ۵۰ سال برسد تا با حداقل ۳۰ سال سابقه بتوانید بازنشسته شوید یا با ۳۵ سال سابقه تمام بدون شرط سنی شرایط بازنشستگی را احراز کنید.


اما بهترین شرایط برای بازنشستگی کدام است؟

بهترین وضعیت برای بازنشستگی داشتن حداقل ۳۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه است، که این حالت هم برای خود شخص متقاضی و هم برای صندوق تامین‌ اجتماعی وضعیتی مناسب خواهد بود، چراکه بیمه‌شده با داشتن ۳۰ سال سابقه از مستمری بهتری برخوردار می‌شود و در دوران بازنشستگی راحت‌تر می‌تواند مایحتاج زندگی خود و خانواده‌اش را تامین کند.


سابقه‌های کمتر از ۳۰ سال برای متقاضی بازنشستگی، حقوق و مستمری چندانی نخواهد داشت، بنابراین این افراد مجبور می‌شوند مجددا مشغول به کار شوند و فرصت‌های شغلی را از دیگران بگیرند. از طرف دیگر اشتغال مجدد بازنشستگان با توجه به اینکه این افراد مشمول پرداخت حق‌بیمه نمی‌شوند، برای صندوق تامین‌اجتماعی ضرر مضاعفی را به همراه دارد.


دارای ۶۰ سال سن هستم و ۱۸ سال سابقه تامین‌اجتماعی دارم. حقوقم حداقل است و چنانچه دوره سربازی را هم بخرم سابقه‌ام به ۲۰ سال می‌رسد. آیا با این شرایط می‌توانم بازنشسته شوم؟ اگر دوره سربازی را بخرم بهتر است یا با همین ۱۸ سال بازنشسته شوم؟ با وضعیتی که دارم بهترین روش برای بازنشستگی‌ام چیست؟

 

آقایانی که ۶۰ سال سن دارند (خانم‌ها ۵۵ سال) می‌توانند با حداقل ۱۰ سال سابقه بازنشسته شوند ولی مستمری دریافتی آنها به اندازه ده روز حقوق می‌شود که مطابق ماده ۱۱۱ نیز به حداقل حقوق ارتقا نمی‌یابد. بنابراین حقوق مستمری چنین اشخاصی پایین خواهد بود.

 

با این شرایط کسی که کمتر از ۲۰ سال سابقه دارد بازنشستگی برایش مناسب نیست، چون متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه، مستمری دریافت خواهد کرد.

 

مثلا کسی که ۱۸ سال سابقه دارد ۱۸ روز حقوق می‌گیرد، بدون رعایت ماده ۱۱۱٫ ولی کسانی که با حداقل ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند ۲۰ روز مستمری دریافت می‌کنند و اگر حقوقشان کمتر از حداقل حقوق سال مربوطه باشد، تا حداقل حقوق افزایش می‌یابد.


یعنی در سال ۹۶ حداقل ۹۳۰ هزار تومان حقوق مستمری پایه آنها خواهد بود که با سایر مزایا مثل بن و عائله‌مندی به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت. بنابراین بهتر است دو سال سربازی را به سابقه خود اضافه کنید و با حداقل ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوید.
طبقه بندی: حقوق و دستمزد،

تاریخ : دوشنبه 1 خرداد 1396 | 11:18 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات