تبلیغات
حسابداری برتر - مطالب مهر 1395

به طور خلاصه تفاوت های حسابداری و حسابرسی را می توان این گونه بیان کرد :

 

از نظر تئوری حسابداری و حسابرسی دو عمل کاملا متمایز می باشند، ولی در عمل اغلب اتفاق می افتد که حسابداران متخصص عمل حسابرسی را عهده دار شده و بعضی عملیاتی انجام می دهند که صرفا جبه حسابداری دارد.

 

1- موضوع حسابداری تیهه و تنظیم سند حسابداری، ثبت در دفاتر، و بالاخره تهیه صورتهای مالی است، در حالیکه موضوع حسابرسی کنترل و اظهار نظر نسبت به حسابهایی است که قبلا تنظیم شده است.

 

2- حسابدار معاملات و فعالیتهای مالی را بطور روزانه در دفاتر ثبت می کند، در صورتیکه حسابرس به طور مقطعی و یا در آخر سال مالی رسیدگی می نماید.


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابرسی،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:34 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

هدف اصلی حسابرسی داخلی بررسی تمامی سیستم کنترل داخلی می باشد .

 

1- تفاوت در رابطه با استفاده از حسابرسی داخلی و مستقل

حسابرسی مستقل معمولاً یک ضرورت قانونی است و مدیریت سازمان آن را بوجود نمی آورد ولی حسابرسی داخلی ارزیابی مستقلی است که توسط مدیران سازمان ( احتمالاً در اجرای یک الزام قانونی ) بوجود می آید.

 

 

2- تفاوت از نظر هدف های اصلی

هدف اصلی حسابرسی مستقل اظهار نظر در این مورد است که صورتهای مالی به درستی تنظیم شده است و وضعیت سازمان را به نحوی مطلوب نشان میدهد و دارای اشتباه و تحریف با اهمیت نیست . هدف اصلی حسابرسی داخلی بررسی تمامی سیستم کنترل داخلی میباشد .

 

 

3- تفاوت در رابطه با بررسی کنترل های داخلی


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابرسی،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:33 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

حسابرس باید الزامات آئین رفتار حرفه‌ای،‌ شامل استقلال، را در ارتباط با حسابرسی صورت‌های مالی رعایت كند.

مفهوم استقلال چگونه برای حسابرسان داخلی و حسابرسان مستقل به صورت متفاوت تعریف می‌شود؟
اصطلاح “مستقل” و مفهوم “استقلال” به‌طور معمول در ارتباط با هر دو گروه حسابرسان داخلی و حسابرسان مستقل به‌کار می‌رود. اما تفاوت‌هایی در معنی، میزان و پیش‌زمینه‌های استقلال برای این دو گروه وجود دارد.

 
برای حسابرسان داخلی، مفهوم استقلال به طرز تفکر یا سوگیری و تحت نفوذ قرار گرفتن توسط دیگران باز می‌گردد و همچنین در حسابرسی داخلی، دست یابی به استقلال در گرو ساختار مناسب گزارش‌گری نتایج کار به سطح مناسبی از سازمان شامل امکان ارائه گزارش به کمیته حسابرسی و مدیر عامل، وجود استقلال سازمانی و عدم محدودیت در دسترسی به اسناد و مدارک موردنیاز است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (و همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار تهران) می‌توانند تحت استخدام سازمانی قرار گیرند که در آن کار می‌کنند، در‌حالی‌که حسابرسان مستقل چنین اختیار و امکانی ندارند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابرسی،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:31 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

آیا بین حسابرس مستقل وبازرس قانونی تفاوتی وجود دارد یا خیر ؟

 

 

مطابق قانون شرکتهای پذیرفته شده در بورس موظفند صورتهای مالی سالانه خویش به همراه گزارش حسابرس مستقل منتشر ودر اختیار عموم قرار دهند .

 

در حقیقت اگر بخواهیم حسابرسی را تعریف نمائیم میگوئیم حسابرسی عبارتست از :

 

رسیدگی به اسناد ومدارک مالی به طوری که حسابرس بتواند نسبت به ترازنامه وحساب سودوزیان موسسه اظهار نظر نموده وگزارش حسابرسی را تهیه نماید

 

بنابراین اولا حسابرس یک شخص مستقل از شرکت میباشد ثانیا نسبت به مدارک وصورتهای مالی اظهار نظر مینماید ومیزان مطابقت آنها را با استانداردهای پذیرفته شده حسابداری بررسی میکند . ثا لثا رسیدگی حسابرس بر طبق استانداردهای پذیرفته شده حسابرسی صورت میگیرد رابعا حسابرس مستقل را اشخاص حقیقی وحقوقی مختلف همچون مجمع عموم ، مدیران شرکت ویا حتی اشخاص برون سازمانی میتوانند انتخاب نمایند .


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابرسی،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:29 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

تئوری انتظار با ارزیابی مالی و غیرپولی با ترجیحات افراد در این خصوص سرو کار دارد که مهمترین پایه و اساس رفتارشناسی مالی است.

تئوری انتظار نشان میدهد که افراد در هنگام انجام تصمیم گیریهای مالی از حسابداری ذهنی استفاده میکنند.

 

حسابداری ذهنی به این معنی است که افراد تمایل دارند تصمیم گیری دربارهء مسایل مختلف مالی را در حسابهای ذهنی جدا انجام دهند، بدون در نظر گرفتن این فرض منطقی که بهتر است تمامی این تصمیم گیریها را در یک پرتفوی تصمیم گیری کنند.

 

این عملا تعامل بین تصمیم گیریهای مختلف را نادیده میگیرد.

 

مفهوم کاربردی این موضوع آن است که افراد به عنوان مثال هنگام سرمایه گذاری به دنبال بهینه کردن پرتفوی سرمایه گذاری خود نیستند بلکه سهام را به صورت جداگانه و بدون در نظر گرفتن ارتباط آنها با یکدیگر خریداری میکنند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابداری،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:27 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

گرایش مردم به تفکیک پولها بر حسب ملاکهائی ذهنی مثل اینکه از کجا تحصیل شده و یا بناست در کجا خرج شود را «حسابداری ذهنی» می نامند.

 

این سوگیری برای اوّلین بار توسط پرفسور تالر استادِ اقتصادِ رفتاریِ دانشگاهِ شیکاگو(که در پستی جداگانه به معرفی مفصل ایشان خواهیم پرداخت) مطرح گردید.

 

تعریف:
گرایش مردم به تفکیک پولها بر حسب ملاکهائی ذهنی مثل اینکه از کجا تحصیل شده و یا بناست در کجا خرج شود را «حسابداری ذهنی» می نامند. مثلا پول بی زحمت را راحت خرج میکنند!

 

مطابق آنچه که در علم اقتصاد عقلانیت دانسته میشود باید برخوردِ با پول(یادارائی)، مستقل از اینکه از کجا تحصیل شده و یا در کجا خرج میشود باشد. امّا آزمایشهای تالر نشان داد که اینطور نیست.

 

مردم در بعضی جاها از سوراخ سوزن رد می‌شوند امّا در جاهائی دیگر از دروازه رد نمی‌شوند!


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابداری،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:24 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

بهترین راه حل برای حل این مشکل این است که حسابداران جهت مقاصد مالیاتی علاوه بر تهیه صورتهای مالی برای مقاصد گزارشگری مالی برون سازمانی نسبت به تهیه صورتهای مالی برای مقاصد مالیاتی نیز اقدام نمایند.

 

در تئوریهای حسابداری و قوانین مالیاتی اکثر کشورها وجود اختلاف بین استانداردهای حسابداری به عنوان مبنای محاسبه سود حسابداری با قوانین مالیاتی حاکم بر تعیین سود مشمول مالیات طبیعی است، و با پذیرش این اختلاف نسبت به ارائه راه حل اقدام می گردد. تلاش برای ازبین بردن این اختلافات هرچند تا حدودی ارزشمند و قابل ستایش است اما به دلیل ماهیت متفاوت این دو سود، امکان تعامل مطلق و انطباق کامل وجود ندارد.

 

بهترین راه حل برای حل این مشکل این است که حسابداران جهت مقاصد مالیاتی علاوه بر تهیه صورتهای مالی برای مقاصد گزارشگری مالی برون سازمانی نسبت به تهیه صورتهای مالی برای مقاصد مالیاتی نیز اقدام نمایند.

 

وجه شاخص این صورتهای مالی با مقاصد گزارشگری مالیاتی این است که سود حسابداری به ازای اختلافات دایمی تعدیل و جهت اختلافات موقت نیز از تخصیص مالیات میان دوره ای استفاده ، و درصورت امکان بایستی تحقیق جامع و مناسبی نیز جهت شناسایی اختلافات موقت و دایمی نیز صورت گیرد که این امر کمک شایان توجهی به حسابداران و سازمانهای مالیاتی خواهد نمود .


ادامه مطلب

طبقه بندی: حسابداری،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:19 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

عده ایی از سهامداران حقیقی با ارسال نامه ایی سرگشاده به رئیس سازمان بورس خواستار تجدید نظر در رویه جدید تخصیص سهام به معامله گران آنلاین شدند.


به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از بورس پرس، در پی عرضه اولیه دیروز ۱۰ درصد سهام شرکت آسان پرداخت در بورس که با کشف قیمت ۹۹۹۹ ریالی انجام شد، رویه تخصیص سهام به معامله گران آنلاین با تغییراتی همراه بود و طبق روال جدید، باید حداقل باید ۲۵ درصد از کل سهمیه دریافتی کارگزاران با رعایت انصاف و عدالت به معامله گران انلاین داده می شد.

براساس این گزارش، بعد از اعلام این تصمیم بورس و تعیین سهمیه حداکثر ۱۰۰۰ سهم به معامله گران آنلاین ، برخی از کارگزاران اقدام به تخصیص کمتر از ۱۰۰۰ هزار سهم و حتی ۱۰۰ سهم کردند تا پاسخ گوی تقاضای مشتریان عدیده باشند. اما عده ایی از سهامداران به درست یا اشتباه معتقدند تعدادی از کارگزاران عدالت و انصاف را رعایت نکرده و به نورچشمی های خود سهام بیشتری دادند.

با این جریان، دامنه اعتراض های سهامداران مخصوصا” در شبکه های اجتماعی بیشتر شد و در حالی برخی از پیگیری هایی توسط مجلس خبر داده اند که عهده ایی از سهامداران هم اقدام به ارسال نامه ایی سرگشاده به رئیس سازمان بورس کرده و نسخه ایی را به بورس پرس ارسال کرده اند که بدون تایید یا رد مفاد آن ، منتشر می شود.


ادامه مطلب

طبقه بندی: بورس اوراق بهادار-تازه های بازار سرمایه،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:11 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: اخذ مالیات ارزش افزوده از واگن های صادراتی قانونی نیست.


محمد حسین روشنک با گلایه از اجرایی نشدن بسته حمایت از صادرات در آستانه روز ملی صادرات، اظهار کرد: متاسفانه نه تنها بسته حمایت از صادرات تاکنون اجرایی نشده بلکه هر روز شاهد سنگ اندازی های جدیدی بر سر راه صادرکنندگان هستیم .

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان، روشنک ادامه داد: به تازگی شاهد محدودیت های صادراتی جدیدی هستیم از جمله اینکه اخیرا راه آهن بخشنامه ای را به استان ها صادر کرده مبنی بر اینکه صادرکنندگان باید٩ درصد ارزش افزوده بابت کل کرایه واگن های صادراتی پرداخت کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با مشکلات عدیده ای که در اقتصاد کشور وجود دارد بازرگانان امکان پرداخت هزینه ها به صورت دلار را ندارند و بنابراین باید تمام مخارج با پول رایج کشور و به ریال پرداخت گردد.روشنک با بیان اینکه به گفته بسیاری از کارشناسان یکی از راه های برون رفت از رکود توجه به اقتصاد « صادرات محور» است، تصریح کرد: همواره گفته شده که صادرات معاف از مالیات است اما راه آهن بدون توجه به این موضوع به دنبال گرفتن مبلغی اضافی از صادرکنندگان است.


ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:10 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

رییس کل سازمان امور مالیاتی از برنامه های جدید برای ایجاد شرایط مناسب اقتصادی خبر داد و افزود: براساس اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم، ظرف مدت سه سال، شیوه علی الراس به طور کامل از نظام مالیاتی برچیده خواهد شد.


به گزارش ایلنا و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، سید کامل تقوی نژاد ، پس از شرکت در نشست مشترک هیات فرماندهی اقتصادی مقاومتی با نمایندگان بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی استان اصفهان، در جمع فعالان اقتصادی، افزود:‌ همچنین با اجرای طرح جامع مالیاتی، مالیات عادلانه و دقیق براساس اظهارنامه مودیان و اطلاعات پایگاه جامع اطلاعات مودیان وصول خواهد شد.


ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار،

تاریخ : پنجشنبه 29 مهر 1395 | 11:07 ق.ظ | نویسنده : احسان فخاریان | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2